13. 04. 2018 Autor: startishard

Wolves Summit – Jak probíhají startupové konference?

Konference jsou místem, kde nejčastěji potkáte lidi ze svého odvětví a kteří každý den řeší ty stejné pracovní problémy, jako vy. U startupové konference je to lehce rozdílné, protože jejich společné téma bývá často právě jen začátek podnikání, ale jejich odvětví bývají často zcela jiná. Jedna z největších startupových konferencí se konala tento týden ve Varšavě a my jsme se na ni vypravili.

Wolves Summit. Tak se jmenovala konference v hlavním městě Polska, Varšavě, a přilákala několik set účastníků z 90 zemí světa a během dvou dní na ní proběhlo několik tisíc schůzek, soutěžilo se o nejlepší projekt, ale především zde byly navázány nové obchodní vztahy. Jak taková konference probíhá a na co se připravit, pokud se na ni chystáte?

O tom, že konference bude perfektně připravena, jsme se přesvědčili již před jejím zahájením. Organizátoři měli skvěle zpracované informace k celé události, ale poskytli i logickou platformu k tomu, abyste si mohli konferenci naplánovat podle svého, o tom ale níže. Konference pro startupy není jen o představování jednotlivých projektů, ale také o hledání partnerství a investic a tak byli na této akci přítomni lidé z různých „zájmových“ skupin. Byli mezi nimi investoři, zástupci velkých firem, zajímaví řečníci, startupisté, VIP osobnosti a i zástupci médií. Zkrátka všichni, které si přejete na podobné události potkat.

Jak již bylo zmíněno, mezi nejlepší prvky celé této akce patřila bezesporu aplikace pro sjednání schůzek mezi jednotlivými účastníky. Každý byl přiřazen do skupiny podle svého zaměření a ve webovém rozhraní mohl začít aktivně hledat, s kým by se rád během konference potkal. Schůzky bylo možné plánovat v 15 minutových intervalech a jednalo se tak o velice rychlou výměnu informací. Organizátoři tím vyřešili asi největší problém podobných konferencí – jak navázat nové kontakty, pokud nejste zrovna dravec a nechce se vám každého na potkání “otravovat“. Zde jste si předem sjednali schůzky s lidmi, o které jste měli zájem a pak již jen chodili na ony 15 minutové schůzky. Někdo si jich za 2 dny naplánuje 10, někdo vyčerpá celý svůj čas a domluví si jich i více než 50.

Pokud na podobnou akci vyrazíte, určitě si sebou vezměte velký notes na poznámky, protože po pěti schůzkách nebudete absolutně vědět, s kým jste se už potkali a s kým ne, natož co jste spolu během setkání řešili. Pravděpodobně se také setkáte s lidmi z mnoha států světa, připravte se tak pokaždé na rozdílný anglický přízvuk a na všudypřítomný šum hlasů všech účastníků 😊.

Po celou dobu konference je možné také navštívit sérii zajímavých přednášek, které se věnují hlavním novinkám ve startupovém světě. Oproti setkáním s ostatními účastníky je toto lehce „pasivnější“ aktivita, které se můžete věnovat, a tak si zde můžete od maratonu schůzek odpočinout.

Obdobné konference bývají často poměrně drahé, a ne jinak tomu bylo i u Wolves Summitu. Vstupenky na konferenci se pohybují v řádu stovek eur, ale pokud máte zajímavý projekt, můžete se zúčastnit výběru a zkusit, zda vás na konferenci pozvou zdarma, šance nejsou úplně špatné. Pokud mezi ty šťastné patřit nebudete, je potřeba se ujistit, že potenciál akce využijete naplno. Je to velice intenzivní událost, během které můžete navázat tolik kontaktů, že je budete zpracovávat ještě mnoho týdnů po skončení konference. A pokud budete dobře vybírat s kým se setkáte, určitě se vám investice do účasti na podobné akci několikanásobně vyplatí.

Podobné články