21. 06. 2017 Autor: startishard

United Parcel Service: Zatáčíme doleva?

Se zajímavou inovací přišla v roce 2004 americká doručovací společnost United Parcel Service, když změnila plánování svých tras tak, že její řidiči téměř přestali odbočovat vlevo a to i za cenu delší trasy, kterou musí na plánované místo urazit.

Vzhledem k faktu, že UPS v rámci svých služeb provozuje více než 90 000 kurýrských vozidel, tak měla tato společnost dostatečně objemná data k tomu, aby byla schopna analyzovat možné nedostatky jednotlivých tras a došla k zajímavému řešení. Odbočování vlevo, i když může znamenat kratší trasu, přináší delší dobu jízdy a vyšší spotřebu jednotlivých vozidel. Ptáte se proč tomu tak je? Důvod je zcela jednoduchý – u odbočování vlevo je řidič povinen dát přednost v jízdě protijedoucím vozidlům, což prodlužuje zejména čekání na projetí křižovatkou, ale také přináší delší dobu, kdy motor spaluje palivo a znečišťuje tak ovzduší. Zároveň je při levotočivých zatáčkách větší riziko nehodovosti.

Krok, kdy kurýrní vozy začaly odbočovat pouze doprava, pomohl ušetřit mezi lety 2004 a 2012 zhruba 37 milionů litrů paliva. Tento rozdíl je možné lépe si představit ekvivalentem – je to stejné, jako kdyby ze silnic zmizelo 5300 vozidel. Díky této chytré inovaci se podařilo značce opět o něco přiblížit „zelené filozofii“

Pokud se ptáte, proč zde zveřejňujeme tento článek, tak odpověď je jednoduchá: inspirace. Za vznikem mnoha projektů bývá často inspirativní myšlenka, která může pocházet ze zcela rozdílného prostředí. Těmto zajímavostem tak přikládáme důležitou roli.

 

Zdroj: https://blog.logio.cz/2014/04/10/jednoduche-pravidlo-setrici-penize-i-prirodu-odbocujte-jen-vpravo/

Podobné články