11. 04. 2018 Autor: startishard

Sifty chce pozvednout zdravotní gramotnost veřejnosti

Sifty je projekt, který je podle zakladatelky Niny Formánek Jaganjacové zatím ještě v plenkách, ale má velký potenciál. Zabývá se zpracováním zdravotnických dat, která se poté snaží jednoduchou a stručnou formou předávat lidem. Tým Sifty na svém webu zveřejnuje články a rozhovory s lékaři a přidává infografiky a zároveň spolupracuje s různými neziskovými organizacemi. Nina Formánek Jaganjacová se snaží svým projektem pozvednout gramotnost v oblasti zdravotnictví.

Sifty jste založila teprve v září (2017). Co vám od té doby nejvíce pomohlo a posunulo váš projekt dál?

Nedávno jsem byla na coworkingovém místě Impact Hub, kde se konala akce MashUp. Tam se prezentují začínající projekty a start-upy, které se musí během 200 sekund a 10 slidů představit publiku, které potom hlasuje, co si o daném projektu myslí. Byla jsem sice nervózní, ale zúčastnila jsem se. Díky tomu za mnou přišlo několik lidí, kteří mi nabídli různé formy spolupráce, což nám hodně pomohlo.

Máte nebo měla jste nějakého mentora?

Můj mentor je hlavně můj manžel, který mi radí v podnikových aktivitách, a také rodiče, protože jsou doktoři. Potom jsem se samozřejmě ptala svých přátel, co si myslí o mém nápadu, a jestli je zajímá zdravotnictví.

Jak pracujete na svém zviditelnění?

Teď předěláváme web, aby byl pro uživatele atraktivnější. S jednou kolegyní chodím na různé vzdělávací workshopy ohledně osobní značky a sociálních sítí, abychom se i v tomto směru trochu vzdělaly. Pomáhá nám to v tom, jak Sifty prezentovat lidem. Nedávno jsem měla například soukromý workshop se svojí spolužačkou, která mi poradila, jak pozvednout svůj profil na instagramu.

V Sifty pracujete hodně s databázemi a analýzami. Kde jste se to naučila?

Během studia jsem byla na několika stážích, které se týkaly zdravotnictví. Pracovala jsem například pro UNICEF v Kazachstánu, kde jsem v kanceláři zpracovávala data, pak jsem v OSN dělala něco podobného. Své studium v Londýně jsem zakončila diplomovou prací, která se týkala reprodukčního zdraví a špatného zdravotnického systému v Bosně a Hercegovině. Nakonec jsem začala pracovat v Evropské komisi ve zdravotnickém sektoru a tam jsem spolupracovala s různými externisty, kteří zpracovávali analýzy. Upravovali jsme tam také různé oficiální zprávy, pořádali konference a další.

Co vás na tom nejvíce baví?

Mě na tom nejvíce baví dvě věci. Za prvé ta tematika a práce s daty a za druhé si myslím, že je potřeba, aby veřejnost tyto informace znala. Cítím přesah v přidané hodnotě pro společnost, a to je pro nás stěžejní.

Kdo tvoří váš tým?

Jsou to mladí lidé, kteří čerstvě absolvovali nebo ještě studují na různých univerzitách v zahraničí. Studují různé obory a baví je číst studie a zpracovávat informace. V týmu máme doktorku a jednoho externistu, možná budeme mít v blízké době i farmaceuta. A samozřejmě grafika Kamila, na kterého nedám dopustit.

Jak probíhá tvorba článků a infografik?

Například článek píše jeden člověk, který si nastuduje komplexní téma a snaží se ho udělat co nejstručnější. U infografiky je nás vždycky víc. V první fázi jeden člověk připraví podklady a data, která následně porovná. Ve druhé fázi se na to podívám já a vyberu důležité informace tak, aby byla infografika srozumitelná. Pak se všechny podklady posílají na grafiku, kde společně ladíme finální podobu produktu.

Jaké používáte zdroje?

Čteme studie, sleduje databáze a porovnáváme různé věci dle tématu a potřeby. Pracujeme s různými dostupnými zdroji, používáme hlavně EUROSTAT a WHO. U každého tématu jsou nejnovější zpracované informace a ty většinou zahrnují i porovnání toho, co bylo zjištěno v uplynulých letech. Někdy se ale zdroj od zdroje liší a my je porovnáváme a vytáhneme to, co si myslíme, že je základ.

Pro koho jsou vaše články určeny?

Pro všechny. Myslím si, že naše infografiky jsou srozumitelné i dětem. Je to něco, co může být všude, například v metru nebo v čekárnách. Člověk se na to ve volné chvíli podívá a hned pochopí, co s čím souvisí.

Jaké máte plány do budoucna?

Chystáme se vytvářet například krátká animovaná videa a využít moderní formáty, které lidé sledují. Náš web funguje v angličtině a češtině, chtěli bychom zařadit více jazyků. Dále se chceme zaměřit se na děti, chtěli bychom pro ně udělat aplikaci, aby se o zdraví, zdravotnictví a lidském těle něco naučily. Přemýšlím i o tom, že budeme dělat různé workshopy přímo na školách.

Co byste chtěla jednou s Sifty dokázat?

Chtěla bych, aby veřejnost byla informovaná a dělala svá rozhodnutí na základě ověřených dat a informací. Touto cestou docílíme zdravější společnosti a možná někomu některá z informací, kterou se od nás dozví, zachrání život. V Sifty tedy hlavně usilujeme o to, aby znalosti a informace, které můžou jednoho dne zachránit život, byly přístupné a srozumitelné všem.

FOTO: MARTIN FALTEJSEK

Podobné články