19. 02. 2018 Autor: startishard

Rentiero – investice do nemovitostí pro všechny

Rostoucí ceny nemovitostí jsou hlavním tématem posledních měsíců. Ceny bytů šplhají stále výše a pro většinu lidí to znamená nepříjemnost. Projekt Rentiero, o kterém jsme se bavili se zakladatelem, Pavlem Matouškem, ale přináší možnost jak na tomto trendu může vydělat každý. 

Můžete prosím na úvod popsat, jak vlastně Rentiero funguje?

Rentiero.cz umožňuje investovat do nemovitostí již od 10000 Kč s tím, že investor si pouze vybere nemovitosti, do kterých chce investovat a jaké částky. Jsou zde dva druhy výnosů. První výnos je výnos z nájmu a druhý je výnos z růstu hodnoty nemovitosti. Výnos z nájmu dostáváte na svůj investorský účet každý měsíc a jeho výše se pohybuje mezi 3 až 5 procenty. Výnos z růstu hodnoty nemovitosti získáte až po prodeji vašeho podílu na nemovitosti. Náš předpoklad vývoje cen u nemovitostí, které nakupujeme, je růst cen 3,5 až 14 procent ročně. Námi doporučený minimální investiční horizont je 5 let. Investování do nemovitostí není o spekulování, ale jedná se o konzervativní investici.

Co Vás přivedlo k podnikání v nákupu a pronájmu nemovitostí?

Nemovitosti v tomto projektu beru jako komoditu, která má stále svoji reálnou hodnotu a v čase ji ještě zhodnocuje. Několik let se aktivně pohybuji kolem investic a poslední 3 roky jsem provozoval projekt Benefi.cz, který se specializoval na P2P půjčky a u kterého jsem mohl vidět plusy i mínusy z pohledu jak provozovatele, tak i investora. Bohužel, u P2P půjček i při maximálním úsilí ochránit finance investora, je riziko, že dlužník se dostane do insolvence a investor nejen že nevydělá očekávaný výnos, ale přichází i o své peníze a prodělává. Navíc v roce 2016 začala platit novela zákona, která více chrání samotné dlužníky a vymáhání pohledávek začalo být ještě více složitější. Na základě tohoto faktu jsem se rozhodl ukončit poskytování nových úvěrů, protože bych jednoduše nedokázal poskytovat kvalitní investiční produkt.

Začátkem roku 2017 jsme si s mými obchodními partnery z Benefi a z jiných firem pohrávali s myšlenkou nahrazení dlužníků nemovitostmi, protože jsme věděli, že naše slabé místo byli právě dlužníci, což bohužel bylo a je specifikum trhu P2P půjček. Pár měsíců jsme to řešili, a když jsme už byli hodně v detailu, tak nám to přišlo jako krásný predikovatelný investiční produkt. Tak jsme si plácli a založili 1. srpna 2017 společnost Rentiero a.s.

Fungují obdobné služby v zahraničí?

V zahraničí podobné projekty fungují maximálně 5 let, ale žádný z nich není stejný, jako jsme my. Rentiero je v mnoha směrech unikátní a dovolil bych si tvrdit, že i revoluční. Navíc připravujeme další novinky a nové investiční produkty, které budete moci vidět již v průběhu roku.

Jaká je Vaše typická nemovitost? Jedná se především o bytové jednotky? Případně v jaké lokalitě?

Aktuálně se zaměřujeme pouze na bytové jednotky v Praze, protože tento trh dobře známe a vnímáme ho jako nejméně rizikový. Typická nemovitost je tedy byt o velikosti 40-60 m2 v perspektivní lokalitě. Záleží samozřejmě na mnoho dalších faktorech jako je stav bytu, vnitřní dispozice, stav budovy, umístění v budově, stav SVJ atd. Těch parametrů, které ovlivňují cenu a bereme je v potaz je několik desítek.

Kolik celkem nemovitostí jako Rentiero spravujete?

Nyní máme celkem pět bytů. V nabídce k investování nabízíme čtyři byty a u pátého budeme již podepisovat nájemní smlouvu a po té ji vložíme do nabídky na web.

Jak vnímáte situaci na hypotečním trhu s bydlením?

Očekávám, že letos se bude objem poskytovaných hypoték snižovat z důvodu zvyšování úrokových sazeb a stálého zdražování nemovitostí.

Byty zejména v centru Prahy se prodávají za astronomické částky. Jedním z důvodů, proč tomu tak může být, jsou krátkodobé turistické pronájmy. Dělá tento typ pronájmu i Rentiero?

V Rentiero se zaměřujeme pouze na dlouhodobé pronájmy. Krátkodobé turistické pronájmy vnímáme z dlouhodobého hlediska jako rizikové. Je otázka času, kdy Praha začne tento segment regulovat a jakým způsobem. Krátkodobé pronájmy se vyplatí, pokud tímto způsobem pronajímáte 4 a více nemovitostí. Musíte navíc počítat s větší opotřebovaností nemovitosti.

Jak přistupujete k možnosti nákupu bytových jednotek v developerských projektech, kdy se často nakupuje s velkým časovým předstihem a tím pádem za výhodnější cenu?

Tato možnost nákupu nás zajímá a takové nabídky rádi budeme na Rentiero.cz nabízet k investování. Není to však nyní na začátek, protože tyto byty jsou k dispozici od developera za 6 až 18 měsíců.

Podobné články