11. 05. 2018 Autor: startishard

Petr a Jana Exnarovi: o bosoboty je v Čechách stále větší zájem

Manželé Petr a Jana Exnarovi před třemi roky objevili bosoboty leguano. Obuv leguano je vyráběna v Německu a má originální patentovanou podrážku, která je koncipována tak, aby umožnila přirozenou chůzi jak v přírodě, tak ve městě. Chůze v bosobotách má spoustu zdravotních výhod – brání deformaci nohou, degeneraci svalů a celá noha je dokonale trénována. Bosoboty je při nošení nadchli, a ještě tentýž rok uzavřeli s německou firmou smlouvu o spolupráci a otevřeli si v Praze vlastní obchod. Barefootová obuv si získala v České republice mnoho příznivců a leguano lze najít už ve 33 prodejnách po celé České republice.

Značka barefootové obuvi leguano je z Německa. Jak jste se o ní dozvěděl?

Jel jsem se svou manželkou, která je fyzioterapeutka, v roce 2015 do Lipska na výstavu Therapie Leipzig, kde jsme se se značkou leguano seznámili. Barefootovou obuv jsme už znali, ale když jsem v Německu poprvé uviděli design a neobvyklou podrážku leguano, tak nás to natolik zaujalo, že jsme se je rozhodli přinést k nám. Domluvili jsme se s německou firmou na zastoupení leguano v České republice a v roce 2016 jsme získali zastoupení i na Slovensku.

Měl jste nějaké podnikatelské zkušenosti?

Téměř dvacet let jsem pracoval v jedné firmě, která se zaměřovala na zahraniční obchod. Hodně jsem tedy využíval své nabyté zkušenosti.

Kde jste získali peníze na rozjezd vašeho podnikání?

První rok jsem ještě chodil do mého předchozího zaměstnání a souběžně pracoval na projektu leguano. Na začátku jsme si museli vzít půjčku a vložili jsme do bosobot všechny peníze, které jsme měli, ale vyplatilo se to.

Co vám nejvíce pomohlo v začátcích vašeho podnikání?

Mysleli jsme si, že na začátku prodáme jenom pár bot, ale zájem lidí překonal naše očekávání. Seznámili jsme se s kolegy z firmy naBOSo, které napadl stejný podnikatelský nápad jen s jinými značkami bot. V květnu 2015 otevřeli naBOSo obchod a bosoboty leguano se tam staly jedněmi z nejprodávanějších.

Jak jste získali první zákazníky?

Prvními zákazníky byli kolegové a klienti relaxačního studia Arha, kde pracuje manželka Jana. Ti pak o bosobotách řekli svým příbuzným a známým. Rovněž jsme zprovoznili e-shop a lidé si mohli bosoboty vyzkoušet i u nás doma. Bosoboty se také skvěle prodávaly v prvním kamenném obchodě naBOSo.

Jak propagujete váš projekt?

Poskytli jsme rozhovor měsíčníku Vaše6 a snažíme se hodně pracovat s naším facebookovým profilem a webovými stránkami. V roce 2016 jsme začali vydávat leguanonoviny. Úplně nejlepší reklamou je však osobní doporučení.

V čem jsou bosoboty lepší než obyčejné boty?

Teprve, když jsem začal nosit bosoboty uvědomil jsem si, že jsem celý svůj dosavadní život chodil špatně. Míval jsem starosti se zády a při běhu s kolenem. Oproti klasickým botám v bosobotách naše nohy pracují přirozeně, což podporuje správné držení těla a předchází bolestem zad, kolen, kyčlí, hlavy a také křečovým žilám. Jsou zároveň prevencí proti problémům plochých nohou a vbočených palců. Bosoboty leguano mají navíc speciální podrážku, která je vhodná i na rovné městské povrchy a chrání chodidlo proti sklu a dalším ostrým předmětům.

Mohou se bosoboty leguano kombinovat s klasickou obuví?

Určitě ano a často je to i ze začátku vhodné, dokud se svaly nohou dostatečně neposílí.
Nezřídka si lidé na bosoboty vypěstují závislost. První zimu, když na ně nejsou tak zvyklí, často vymění bosoboty za klasickou zimní obuv. Další rok si ale na chůzi v bosobotách tak zvyknou, že je už neodloží ani v zimě.

Jaké jsou vaše osobní zkušenosti s bosobotami leguano?

Jsem konzervativec a rozhodně jsem nečekal, že mě chůze v bosobotách tak osloví. Přes dva roky jsem bosoboty leguano testoval v každém počasí na různých terénech a sám jsem se přesvědčil o jejich nesporných výhodách. Čtvrt roku mi trvalo naučit se v nich správně běhat. Dvacet let jsem běhal v klasických botách, kde to člověka nutí našlapovat na patu, kdežto v bosobotách je nášlap na patu dost bolestivý, takže je třeba našlapovat na špičky. Nakonec se mi s bosobotami podařilo proběhnout všechny ulice v Praze 6 a úspěšně dokončit půlmaraton, kde jsem si dokonce vylepšil svůj osobní rekord. Začátkem května jsem v nich zaběhl i maraton.

Na závěr odlehčující, ale praktická otázka: jaké je to řídit auto v bosobotách?

Je to úplně skvělé. Moje první cesta do Itálie v bosobotách se mi zdála o několik set kilometrů kratší. Díky bosobotám je člověk více ve styku jak se zemí, tak s autem.

Podobné články