16. 04. 2018 Autor: #Startishard

Nevíte, kam se odstěhovat? Odjeďte na Island!

Stále více lidí zkouší život na různých místech planety, která jsou často velmi vzdálena od jejich rodišť. Velice populární je kontinentální Evropa, Spojené státy Americké, nebo třeba Austrálie. Jan Mikšátko šel ale jinou cestou a vybral si Island. Zemi, která je nám známá kvůli svým extrémně vysokým cenám, chladnému počasí po celý rok a díky úchvatné přírodě. Na to, jak se na Islandu žije, jsme se Honzy zeptali v našem rozhovoru.

Proč ses rozhodl pro Island? 

Já se moc nerozhodl, to se tak stalo. Před pár lety jsem studoval v Belgii, v květnu nám skončil semestr, já tam chtěl najít letní brigádu, vydělat si peníze a následně letět na Island na dovolenou. V Belgii jsem ale práci nenašel, do Čech se mi moc nechtělo, tak jsem poslal spoustu mailů na Island a za 4 dny jsem měl domluvenou práci. Na Islandu jsem byl až do září, pak jsem se vrátil do Čech udělat bakalářku, v lednu jsem měl hotovo a sháněl jsem práci v Holandsku, ale opět jsem nic nenašel, takže jsem napsal zpět bývalému šéfovi na Island, po 2 týdnech jsem odletěl a už jsem zůstal.

 Jaký jsi měl očekávání, co pak bylo jinak? 

Já vlastně očekávání asi neměl, všechno se to událo tak rychle, že jsem neměl čas ani něco o Islandu googlit. Překvapen jsem pak byl asi úplně ze všeho.

Co všechno máš na mysli?

 Od toho, jak krásná země to je, přes místní ceny, počasí, mentalitu, jazyk, infrastrukturu až po nabídku zboží, je to takový jiný svět.

 Jak jsi si zvyknul na počasí a tmu v zimě?

 Já to beru jako každodenní dobrodružství, nikdy nevíte, co vás tam venku potká. Musíte si zvyknout na vítr, fouká tady vlastně konstantně, hodně prší nebo sněží, v průměru 213 dní v roce, a zažijete tady spoustu srandy. Přes zimu bývá dost bouří, kdy nevidíte na krok, v únoru byly 2x na pár hodin uzavřeny všechny silnice v zemi. Abychom si rozuměli, Island je rozlohou větší než ČR, takže si představte, že se zavřou všechny silnice a nikam nemůžete. Při bouřích dost často poletují různé předměty od popelnic, zahradního nábytku přes trampolíny, letos dokonce někomu ulítla vířivka ze 13.patra, naštěstí to nikoho nezabilo. Loni v únoru přes noc zase napadlo 54cm sněhu, jinak zimy v Reykjavíku jsou teplotně přívětivější než v ČR, většinou bývá -5 až 5 stupňů a minimum sněhu.

V létě mi zas přišlo vtipný, že když bylo vážně hezky (chápejte i 20 stupňů), tak se po obědě šlo z práce domu a užívat si sluníčko.

Na tmu jsem si osobně zvyknul dobře, všechny projekty a práce do školy jsem vždycky dělal v noci a líp se soustředím. Člověk si na tom musí najít to krásný, třeba chodit ráno do bazénu, protože sedět v 6:30 venku v horký vodě, když sněží, je vážně skvělý!

Jaký jsou další rozdíly?

Vůbec v tom, jak to tady celý funguje. Islanďani jsou celkem nacionalisti ve smyslu firem a značek. Není tu McDonalds, ale je tu Aktu Taktu, není tu Starbucks, ale je tu Te og Kaffi, místo Tesca a Lidlu je tu Bónus a Kronan. Mají rádi to samé, ale po svém. V létě byla obří událost, že se tu otevřelo první H&M.

Tím, že 2/3 obyvatel žijí v Reykjavíku, tak je to celkem offline svět, protože místo objednávání přes internet všichni radši skočí do auta a do 10 minut jsou v obchodu.

U obchodů je zase vždy vtipná situace, že když něco zrovna potřebujete, Murphyho zákon zařídí, že to ještě další 2 týdny nebude, protože to je zrovna na lodi.

Často si dělám srandu, že co se nabídky týče, je to trochu socialismus, protože řekněme, že si chcete koupit monitor k počítači, na Alze máte výběr asi z 1200 monitorů, tady jich je v tuhle chvíli v nabídce 26. Na druhou stranu máme o mnoho jednodušší rozhodování.

Vzhledem k výše napsanému asi nebude překvapením, že Islanďani jsou neuvěřitelně klidní a z ničeho si rozhodně hlavu nedělají. Řešení problémů probíhá tak, že se v klidu udělá kafe, kterého mají mimochodem 3. nejvyšší spotřebu na světě, a pak se uvidí, co se dá dělat. U nás ve firmě nikdo neřeší, když přijdete o 20 minut později, musíte si po obědě něco vyřídit nebo přijdete s kocovinou a nejste úplně ve formě, hlavní je zachovat klid, ať se nikdo nestresuje. A kdyby náhodou, dejte si kafe a ono to přejde. K tomu se váže velmi oblíbená činnost zvaná rúntinn, pomalu se projíždět po městě a povídat si. A to klidně i se šéfem v pracovní době.

Co místní krajina a příroda, kvůli které se stal Island velmi oblíbeným?

Příroda je těžko popsatelná, i po letech mě její nádhera naprosto fascinuje. Hodiny a dny projíždíte po ostrově s pusou otevřenou dokořán. Hory, ledovce, vodopády, pláže, řeky, skály, lávová pole, to všechno vám svými tvary i barvami vyrazí dech, je to ráj!

Co se dá vlastně na Islandu dělat krom koukání po sopkách a ledovcích? 

Možností je tady hodně, velmi populární je tu golf, lyžování, cyklistika, jízda na koni, můžete kajakovat či plachtit ve fjordech, dá se surfovat, potápět se, lézt po ledovcích, půjčit si čtyřkolku nebo sněžný skútr, sjet divokou řeku na raftu nebo chytat lososy a další ryby, jak na oceánu tak na řekách. Samozřejmostí jsou zázemí na všechny klasické sporty, bazény a posilovny. 

Co ti život tam umožnil a co bys třeba doporučil nebo poradil těm, co to třeba zvažují taky?

Určitě poznat tuhle zemi, její kultury, spostu zajímavých lidí, začít budovat kariéru a seberealizovat se, Islanďani jsou hodně otevření novým projektům a nápadům. Díky svojí práci si můžu dovolit i značnou část roku cestovat. Zkusit žít alespoň chvíli v zahraničí bych určitě doporučil všem, je to výborná zkušenost a člověk zjistí, jak jsou Čechy strašně skvělá země. A malá rada na závěr by asi byla nebát se, ono to vždycky nějak dopadne 🙂

Honzu můžete sledovat na jeho instagramu pod nickem @honzamalemkralem

Podobné články