25. 07. 2017 Autor: startishard

Když to nevyjde…

Jsme sice teprve za polovinou roku 2017, ale již je zde skupina poměrně známých startupů, které dohromady získaly investice téměř 1,5 miliardy dolarů, ale stejně se konce roku nedočkají. Potvrzuje se tak známá pravda, že ani velké množství peněz automaticky úspěch nepřinese. Dnes se mrkneme na první skupinu z nich.

Beepi: 2013 – únor 2017

Nainvestováno celkem: 150 milionů dolarů
Nejvyšší hodnota: 560 milionů dolarů

Beepi, internetová stránka, která spojila kupce a prodejce ojetých automobilů, definitivně skončila v únoru. I když o ní projevilo zájem několik kupců, především Fair.com, či prodejce ojetých automobilů DGDG nakonec se ke koupi žádný zájemce nerozhoupal a Beepi prostě došly peníze. Sami jsme zvědaví, jak se povede startupům na českém trhu s obdobným nápadem.

Quixey: 2009 – únor 2017

Nainvestováno celkem: 133 milionů dolarů
Nejvyšší hodnota: 600 milionů dolarů

Quixey, mobilní vyhledávač, který dokázal vyhledat vhodnou aplikaci pro uživatele, na základě hledaných funkcí a slov.  Bohužel, společnost nedokázala masově oslovit své klienty ani se nikdy nedostala pořádně do povědomí veřejnosti. Logicky tak nepřišel očekávaný stálý zdroj příjmů. Společnost svého času zaměstnávala i více než 50 zaměstnanců a pokusila se o několik restartů. Přesto nakonec v zimě zřejmě definitivně padla.

Yik Yak: 2013 – duben 2017

Nainvestováno celkem: 73 milionů dolarů 
Nejvyšší hodnota:  400 milionů dolarů

Yik Yak, další sociální aplikace, která se neuchytila. Umožnila lidem vytvářet a prohlížet diskusní vlákna pouze v okruhu 5 mil, velmi podobně jako jiná „anonymní“ apka Nearby. Tato aplikace doplatila především na nevydařené změny v ovládání a funkčnosti, kterým si odradila i poslední věrné uživatele. Celé aplikaci rozhodně nepomohlo ani několik skandálu na amerických vysokých školách, když se zjistilo, že přes tuto apku se mělo údajně domlouvat i obtěžování a šikanování dívek.
Yik Yak definitivně skončil v dubnu tohoto roku.

Maple: 2014 – květen 2017

Nainvestováno celkem: 50 milionů dolarů
Nejvyší hodnota: 115 milionů dolarů

Maple, startup z New Yorku, který v podstatě vytvořil vlastní restauraci pouze pro rozvoz jídel.  Maplu se podařilo získat do svých řad i několik známých kuchařů. Jeho jedinečností bylo, že veškeré ceny jídel v sobě již zahrnovali všechny poplatky (tj i doručení a dýško). Signifikantní pro tento startup byla speciální sušenka, kterou dostal zdarma každý zákazník ke své objednávce. Ve chvíli, kdy místo sušenky již zákazníci dostali k objednávce zdarma už jen brožurku s fotkou sušenky, začalo být jasné, že společnost na tom není finančně nejlépe. Její konec přišel na jaře, kdy část týmu převzala pod svá křídla společnost Deliveroo, velká britská platforma pro doručování jídla.

Sprig: 2013 – květen 2017

Nainvestováno celkem: 57 milionů dolarů
Nejvyší hodnota: 110 milionů dolarů

Sprig, startup s centrálou v San Francisku, která dodávala kvalitní jídla na objednávku, provedl poslední dodávku 26. května. Sprig se soustředil na dodávku do 15 minut a nabídl produkty pocházející z místní produkce. Jeho obchodní model však nebyl udržitelný ve srovnání s konkurenčními modely jako je Seamless. Sám zakladatel společnosti Gagan Biyani později uvedl, že složitost vlastní výroby v kombinaci s pouze lokálními produkty, byla až příliš velká výzva.

 

 

 

Zdroj:  https://amp-businessinsider-com.cdn.ampproject.org/c/s/amp.businessinsider.com/startups-that-raised-148-billion-have-shut-down-or-may-soon-2017-7

Podobné články