02. 03. 2018 Autor: startishard

Co dělat a jak začít jako Angel investor?

Pokud jste se právě rozhodli, že se z Vás stane Angel investor, pravděpodobně máte pro tuto aktivitu dostatek peněz. Investice do startupů je ale velice specifická a je potřeba se řídit alespoň základními pravidly, aby Vaše investice měla šanci na zhodnocení. Každý projekt, který hledá investora, je jiný, ale poradíme Vám, na co se zaměřit.

Být Angel investorem je velice zajímavá činnost. V České republice téměř nejde nazvat tuto činnost jako hlavním zdrojem příjmu peněz, ale v západních zemích existuje řada profesionálních business angelů, kteří se investicí do projektů živí. Pokud uvažujete o Vaší první investici do start upu, věnujte čas přípravě a pokládejte vždy ty správné otázky. V tomto článku Vás provedeme klíčovými body, na které je dobré si dát pozor.

Byznys plán

Byznys plán je v drtivé většině případů klíčovým dokumentem, který investor dostává, aby se o projektu dozvěděl více. Byznys plán by měl obsahovat všechny zásadní informace nejen o projektu jako takovém, ale především informace k jeho strategii, měl by obsahovat alespoň z části marketingový plán a také kanály monetizace. Obecné pravidlo pro začínajícího angel investora zní, že pokud byznys plánu nerozumí, neměl by se do projektu pouštět. Venture Capital fondy často investují obráceným způsobem – pokud nerozumí business plánu, pravděpodobně se jedná o produkt, který na trhu není a vycítí šanci. Na rozdíl od soukromých investorů ale často investují do desítek projektů a mohou si tak dovolit risk diverzifikovat.

Hodnoty ve finančním plánu

Pokud má projekt vypracovaný finanční plán, tak s největší pravděpodobností bude vytvořen formou tabulky v Excelu. Jako investor si dejte pozor na to, aby všechny výpočty v tabulce dávaly především logický smysl a dobře na sebe navazovaly. Co se týče předpokládaných hodnot, tak většina projektů má tendence vidět své předpoklady spíše optimističtěji. Pokud projekt pracuje s materiály či dodávkami služeb od třetích stran, doporučujeme si také ty hodnoty projít Googlem a ověřit si, že všechna čísla jsou reálná. Finanční plány jsou velice často sestaveny do poslední koruny, takže se jako soukromý investor připravte také na to, že se bude značně improvizovat, protože strategie se u startupů mění velice rychle a je třeba okamžitě reagovat. V neposlední řadě si buďte jisti, že se v průběhu objeví nečekané náklady spojené s projektem a takovou rezervu by měl projekt ve svém plánu zohlednit.

Tým projektu

Tým projektu je tou skutečnou přidanou hodnotou, do které jako investor vkládáte své prostředky. Pokud si nejste jisti do jakého projektu investovat, zkuste si vybrat ty správné lidi. Rozvíjet nový projekt je běh na dlouhou trať a proto je velice těžké říci, jestli je dobré, aby angel investor dal na první dojem, kterým na něj tvůrci projektu zapůsobí. Aby mohl projekt dlouhodobě fungovat, je potřeba, aby se mezi tvůrci projektu a investorem vytvořil takový vztah, že se nadále nebude rozdělovat, kdo hledal investora a kdo chtěl investice, ale jak společně posunout projekt kupředu. Pokud najdete dobrý tým a dobrý projekt, určitě neváhejte.

Podobné články